Сайт більше не підтримується. Нова версія сайту доступна за посиланням new.biotal.zt.ua
Повторне використання

Повторне використання продуктів очистки

В основу технології BIOTAL закладена концепція, яка передбачає очистку стічних вод і утилізацію продуктів очистки до стану продуктів споживання - технічної води і органо-мінерального добрива. (Рекомендація з використання очищених стічних вод з установки BIOTAL інституту гігієни ім. О.М.МАРЗЄЄВА Академії Медичних Наук №21/4191 від 5.11.2002 р.)

Стабілізований і зневоднений надлишковий активний мул, який видаляється з системи, після знезараження може використовуватись у якості органо-мінерального добрива (СНіП 2.04.03-85, п. 6.341). Для знезараження аеробно стабілізованого надлишкового мулу застосовується біотермічна обробка (компостування) у відповідності з вимогами п. 6.402-6.403 СНіП 2.04.03-85. Компостування необхідно здійснювати сумісно з наповнювачами (твердими побутовими відходами, торфом, тирсою, листям, соломою і т.п.) або готовим компостом. При наявності відповідних умов і обладнання, знезаражування надлишкового мулу можна здійснювати шляхом його прогрівання до 60°С з витримуванням не менше 20 хв., при розрахунковій температурі (СНіП 2.04.03-85, п. 6.402). Очищені стічні води можуть використовуватись для поливу, технічних потреб, зокрема, для миття автомобілів, повертатися у вторинний обіг (унітази, пожежні водойми і т.п.).

Використання очищеної стічної води для поливу

1 - установка BIOTAL; 2 - насос відкачки очищеної стічної води з третинного відстійника; 3 - крапельне зрошування; 4 - запірний пристрій; 5 - фільтруюча траншея; 6 - фільтруючий колодязь; 7 - вентиляційна труба d=50 мм.

Найбільш простим і вигідним способом утилізації очищених стічних вод є використання їх для зрошення сільськогосподарських культур.

Зрошування очищеними стічними водами - комплексний захід, направлений на охорону навколишнього середовища від забруднення стічними водами, інтенсифікацію сільськогосподарського виробництва і естетичний вигляд ландшафтних зон. При зрошуванні очищеними стічними водами застосовуються способи поливу: поверхневий і мікрозрошування.

Очищені стічні води можна з успіхом застосовувати для поливу системами мікрозрошування:

1) садів, виноградників;

2) ландшафтних зон (галявинок), садово-паркових зон, природних зелених смуг;

3) майданчиків для гольфу, футбольних полів;

4) кормових культур і пасовищ.

Застосування мікрозрошування забезпечує:

- гарантію експлуатації до 50 років;

- економію води для поливу до 50% при мікродощуванні і в 4-6 раз при крапельному зрошуванні;

- підвищення урожайності на 30-70% і покращення товарної якості продукції;

- подачу з поливною водою поживних речовин;

- естетичний вигляд ділянки при декоративному озелененні, влаштуванні газонів з внутрішньоґрунтовою укладкою поливних трубопроводів і висувними дощувателями.

Технічні характеристики систем мікрозрошування:

Витрата води на 1 га - 4-15 м3/год при тиску 0,05-0,1 МПа.

Енерговитрати на 1 га-0,3-1,2 КВт/год.

Управління водорозподіленням - ручне, автоматизоване і автоматичне з використанням датчиків вологості - тензіометрів.

Сучасні енергозберігаючі екологічно безпечні способи і технології мікрозрошування сільськогосподарських культур, в тому числі з використанням стічних вод, розроблені Інститутом гідротехніки і меліорації (ІГіМ) Української академії аграрних наук і його Кримським філіалом.