Комплексна очистка господарсько-побутових, дощових і стічних вод на автозаправних станціях
Очистка стічних вод господарсько-побутових, дощових на автозаправних станціях окремо являє собою серйозну проблему, оскільки потребує самостійних систем очистки з використанням сорбентів (при очистці дощових стічних вод від нафтопродуктів) або коагулянтів. Зважаючи на необхідність облаштування трьох самостійних систем очистки, періодичної заміни сорбентів і постійного поповнення дорогих коагулянтів, питання каналізування автозаправних станцій, не підключених до центральної каналізації, комплексно практично ніде не вирішений. Існуючі септики, як правило, мають отвори в стінах, через які просочується неочищена стічна вода в грунт, забруднюючи водоносні горизонти. Дощова вода, в перші 20 хвилин дощу зібрана з території автозаправної станції, згідно СНіП 2.04.03.-85, вважається стічною і потребує вивезення асенізаційною автомашиною на очисні споруди (за відсутності локальних споруд очистки). Практично ніхто ці стічні води на очисні споруди не вивозить. Такі стічні води, по ступеню забруднення які наближаються до господарсько-побутових, лишаються в дощоприймачі до наступного дощу, при якому витікають і потрапляють в ґрунтові води, забруднюючи водоносні горизонти.
![]() |
![]() |
Система "BIOTAL-AUTO" комплексної очистки стічних вод (господарсько-побутових, дощових) автозаправної станції, продуктивністю менше 25 м3/добу
1 - приток дощових вод; 2 - роздільний колодязь-пісколовка; 3 - забруднений дощовий сток (20 хвилин дощу); 4 - приймальний резервуар забрудненого дощового стоку; 5 - умовно чистий дощовий сток; 6 - насос перекачки дощових стічних вод в приймальну камеру установки біологічної очистки стічних вод BIOTAL (7); 8 - приток господарсько-побутових стічних вод ; 9 – мулова ємність; 10 - подача розчину гіпохлориту натрію; 11 - збірний колодязь очищених і знезаражених стічних вод; 12 - скид очищених стічних вод у водотік, дренаж або на повторне використання.
Схема з використанням системи BIOTAL дозволяє комплексно очистити всі вказані стічні води. Необхідною умовою є наявність господарсько-побутових стічних вод. Згідно СНіП 2.04.03-85, допускається спільна з господарсько-побутовими стоками очистка промислових і дощових стічних вод. Підключатися до центральної каналізації, навіть якщо є така можливість, недоцільно. Застосування установок BIOTAL дозволяє уникнути дорогих систем для очистки вказаних стічних вод, і очистити всі стоки на установці BIOTAL біологічним шляхом без будь-яких коагулянтів і сорбентів. При цьому на установку подають господарсько-побутові стічні води, а в дощоприймачі, розрахованому на прийом перших 20 хвилин дощу, встановлюється занурювальний насос, який рівномірно дозує на установку залповий дощовий сток.
Дощовий сток, який містить нафтопродукти, очищається спільно з господарсько-побутовим стоком, при цьому на 1 мг/л нафти повинно припадати 7 мг/л БПКповного господарсько-побутових стоків (А.І. Мацнєв. Водовідведення на промислових підприємствах. – Львів: Вища школа, - 1986. – с.137-138).
![]() |
![]() |